Miks on siseõhu CO2 taseme jälgimine oluline?
02.03.2023Siseruumide CO2 (süsihappegaasi) tase võib oluliselt mõjutada inimeste tervist, tootlikkust ja üldist elukvaliteeti. Siin on mõned põhipunktid, mida tasub teada ja mida Süsihappegaasi (CO2) mõõtja aitab jälgida:
- Suurem osa elamispindadel ringlevast CO2-st tekib inimeste väljahingamisel. Kõrge CO2 tase võib põhjustada “paksu” ja lämbet õhku, mis võib põhjustada peavalu, pearinglust, väsimust ja muid terviseprobleeme.
- Tüüpiline väliskeskkonna CO2 kontsentratsioon on umbes 400 miljondikosa (ppm). Siseruumides võib CO2 sisaldus tõusta tunduvalt kõrgemaks, eriti halvasti ventileeritud ruumides, kus on palju inimesi. Tase üle 1000 ppm loetakse kehvaks õhukvaliteediks ja tase üle 5000 ppm ohtlikuks mis võib põhjustada teadvusetust.
- Kõrge CO2-tase võib oluliselt mõjutada ka tootlikkust ja kognitiivset võimekust. Uuringud on näidanud, et inimesed täidavad tähelepanu ja otsuste langetamist nõudvaid ülesandeid halvemini, kui CO2 tase siseruumides on kõrge. See on tingitud sellest, et kõrge CO2-tase võib põhjustada unisust, vähenenud keskendumisvõimet ja vähenenud motivatsiooni.
- Seetõttu on madala CO2 taseme säilitamine siseruumides oluline hea õhukvaliteedi tagamiseks, tervise parandamiseks ning tootlikkuse ja kognitiivse töövõime suurendamiseks. Seda on võimalik saavutada nõuetekohase ventilatsiooni abil, näiteks akende avamise või mehaanilise ventilatsioonisüsteemi kasutamise abil.
Kokkuvõtteks on siseruumide CO2-taseme madalal hoidmine väga oluline tervisliku ja produktiivse sisekeskkonna säilitamiseks. Jälgides ja kontrollides siseruumide CO2-taset, saavad üksikisikud ja hoonete valdajad tagada, et nende siseruumid on ohutud, tervislikud ja soodustavad optimaalset töövõimet ja heaolu.
BZ26 CO2 keskkonnamõõtja
BZ26 süsihappegaasi (CO2) mõõtja jälgib usaldusväärselt kõige olulisemaid õhukvaliteedi parameetreid ja kuvab mõõdetud väärtused selgelt loetaval ekraanil. Ideaalne nt. koolitundides, päevakeskustes, kontorites, ootesaalides, koosolekuruumides, seminaridel ja loomulikult kodus. Heaolu indikaator annab näo sümboli abil hõlpsasti arusaadava teabe selle kohta, kas ruumi kliima on ideaalses, vastuvõetavas või kriitilises seisukorras. Piirväärtuste ületamise korral saab seade teid hoiatada ka visuaalsete ja helisignaalidega.
Rohkem heaolu ja tervisekaitset läbi kontrollitud ruumikliima
See, kas õhk kodus, elu- või lastetoas, klassiruumis, töökohal või tootmiskeskkonnas on tervisele kasulik, sõltub erinevatest teguritest. Toatemperatuur ja õhuniiskus mõjutavad otseselt üldist heaolu. Kui on liiga külm või liiga soe, liiga kuiv või niiske, reageerib keha sellele vastavalt. Hallitusseente eoste teket võib soodustada ka liiga kõrge õhuniiskus. Niisamuti mõjutab meie töötulemusi otsustavalt ka süsihappegaasi kontsentratsioon õhus – isegi kui see jääb lubatud piiridesse. Kõrge CO2 kontsentratsioon võib põhjustada väsimust, keskendumisvõimet ja töövõime langust ning põhjustada tõsiseid terviseprobleeme lastel või nõrgema tervisega inimestel. BZ26 abil hoiate kontrolli all kõigi oluliste siseruumide väärtusi ja saate õhukvaliteedi parandamiseks võtta konkreetseid meetmeid.
Mugasvuskliima vahemik
Leusdeni ja Freymarki andmetel, tunneme end kõige mugavamalt 20–22 °C kliimakoridoris 40–60% suhtelise õhuniiskuse juures.
Kliimatingimusi väljaspool neid väärtusi tajub enamik inimesi ebameeldivana. Lisaks võib kahjustusi põhjustada liigne niiskus. Esimesed häiremärgid on tavaliselt läbimärjad riided, kopitanud lõhn ja plekilised seinad (hallituseplekid) või tärkavad kartulid keldriruumides. Kas teadsite näiteks, et hallitus võib tekkida juba 70% niiskuse juures ja rooste 60% juures? Ilma reguleerimiseta võib õhuniiskus siseruumides suurel määral kõikuda ja harva jõuda iseenesest optimaalsete väärtusteni – ka sõltuvalt aastaajast ja välistingimustes valitsevatest kliimatingimustest. Sisekliima monitoriga BZ26 on temperatuuri ja niiskusesisaldus alati silme ees.
BZ26 süsihappegaasi (CO2) mõõtja omadused:
- CO2 kontsentratsiooni kuva (mõõtmisvahemik: 400 kuni 5000 ppm)
- Temperatuuri kuva (mõõtmisvahemik: -9,9 °C kuni 60 °C või 14,18 °F kuni 140 °F)
- Suhtelise õhuniiskuse kuva (mõõtmisvahemik: 20 % RH kuni 95 % RH)
- Täiendav inimese heaolu CO2 indikaatori ekraan (heaolu indikaator)
- Äratuskella funktsioon
- Seadistusvõimalus °C ja °F vahel
- Kaasaegse ja stiilse disainiga kompaktne laua- või seinaseade
- Toide nii vooluvõrgust (USB kaabel kaasas) kui ka patareidest (3 x AAA)
Rohkem infot BZ26 CO2 keskkonnamõõtja kohta leiad mõõtja tootelehelt.
Meie toodete seast leiate valiku õhupuhasteid, kuid keskmise suurusega elu-, kontori- ja nõupidamisruumidesse sobib suurepäraselt vaikne ja võimas Troteci AirgoClean 250E, mis on tõestanud end hea õhupuhastajana Pärnumaa, Tartumaa, Ida-Virumaa ja paljudes teistes koolides.